hailey773 hailey773
  • 16-03-2020
  • Mathematics
contestada

Kate bought 4 cans of soup for $2.67. How much would it cost for her to buy 10 cans?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-03-2020

Answer:

It would be 6.60

Step-by-step explanation:

first you have to find the price of one can, so you divided 2.67 by 4.

the answer would actually be 0.6675, but you have to stop at the tenths place for money, so in this case, it would be 0.66.

we multiply 0.66 by 10 and get 6.6 which is also 6.60

It would cost $6.60 to but 10 cans.

Idk if this helps, but I hope it does.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following plants is an epiphyte? a. orchid b. saguaro cactus c. cattail d. water lily
If a² = 12, then a4 =
which armies had increased in size between 1870 and 1914
Which of the following plants is an epiphyte? a. orchid b. saguaro cactus c. cattail d. water lily
What is the access time for today ’s hard disks range from
Which of the following organisms has the highest evolutionary fitness? A. A cheetah that catches the most prey B. A fox that successfully avoids predators C. A
The sum of the squares of two consecutive negative integers is 61. Find the smaller of the two integers
5/10 =   /6  is 5/10 and 3/6 equivalent fraction.  if so, please explain
a dollar bill has an area of 15.86 square inches. If a dollar bill is 2.6 inches long, how wide is it?
Examples of analogous structures are a. the tails of mice and rats. b. the limbs of humans and apes. c. the wings of bats and birds. d. all of the above