EIEmerson001 EIEmerson001
  • 16-03-2020
  • Mathematics
contestada

A box of 3 picture hangers sells for $2.22. What is the unit rate?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-03-2020

Answer:

0.74 cents each unit piece

Step-by-step explanation:

2.22 ÷ 3 = 0.74

Answer Link
devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 16-03-2020

Answer:

$0.74

Step-by-step explanation:

unit rate = Total price/No. of items

[tex]=\frac{2.22}{3}=0.74[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which point is located at (–0.50, –1.25)? Point
What is the graph of the function f(x)= 4/x+2 +1
The diagram below show the earth and the sun, as well as four different possible positions for the moon (Z, W, X, and Y). Where will the moon be during a SOLAR
(This is for fun, answer it as you like) Would you rather have one kidney or one lung? There is no right or wrong answer:)
How many lines of symmetry does the letter have? 0 1 2 3
Why was the Siege of Vicksburg a turning point in the Civil War? A. It split Confederate forces in two, B. It allowed enslaved people to escape to freedom C. It
i need help ASAP please help it’s due at the end of class
Please help!! thanks! ​
another question !!!
√2(3+3√2) Needs to be simplified down​