elysiadheureux
elysiadheureux elysiadheureux
  • 16-03-2020
  • Mathematics
contestada

A bake sale earns 80$ from selling 50 brownies. Each brownie cost the same amount. How much was 1 brownie?

Respuesta :

Donnnatello
Donnnatello Donnnatello
  • 16-03-2020
$1.60
Divide 80 by 50 to find the cost of one brownie which will then lead you to get you the answer of $1.60
Answer Link
clicker786
clicker786 clicker786
  • 16-03-2020

Answer:

cost of one brownie is $1.60

Step-by-step explanation:

Cost of one brownie

$80 from selling 50 brownies

we can create a ratio

80     :    50

x       :      1

we can use cross multiplication to solve this:

80 = 50x

80/50 = x

x = $1.60

cost of one brownie is $1.60

Answer Link

Otras preguntas

name two examples of short term and long term goals about career​
What is the fully factored form of the expression 16x^2 - 49y^2
What is the layer of permanently frozen subsoil in the tundra?
Find the measure of the arc or angle indicated
What can dried blood tell an expert?
Patrick wrote the following examples of homeostasis 1 An athlete sweats and pants after running a race 2. Animal fur stands erect during cold weather 3. Bla
Geometry question please help
Hearing a sequence of sounds of different pitches is to ________ as recognizing the sound sequence as a familiar melody is to ________.
is grass consider a produserA.No B.yes. C. yes but no​
What should I do to get the answer for the math question