charcornett1980 charcornett1980
  • 16-03-2020
  • Mathematics
contestada

If a jeweler buys one gram of gold for 60.25, and five grams of platinum for 287.50 which costs more

Respuesta :

ParisAddict
ParisAddict ParisAddict
  • 16-03-2020

Answer: One gram of gold costs more.

Step-by-step explanation: 287.50 / 5 = 57.50

57.50 < 60.25

Answer Link

Otras preguntas

When plants use sunlight to make food, the energy of sunlight is
How to write (3+4i)+(8+2i) as a complex number in standard form
Jimmy can run 3.5 miles in 20 minutes. How far can he run in one hour and ten minutes?
witch of the fillowing are two eighth notes equal to​
Which statement BEST describes the role of religion and culture in ancient medicine? Religion and culture did not influence the types or treatments used; howeve
Diamond will scratch quartz. True or False
Which is an example of using the distributive property to multiply -5x^3(3x^2+3x-1) ?
how does human environment effect the biosphere​
Which of the following shows the graph of y=2e^x
What values of x make the equation x2 + 9x – 22 = 0 true? Check all that apply. 0 -11 ОООО