sashaseaman2163 sashaseaman2163
  • 18-03-2020
  • Mathematics
contestada

Natalia bought 888 glitter wands for \$50$50dollar sign, 50. Determine whether or not each wand purchase below has the same price per wand as glitter wands.

Respuesta :

segunare233
segunare233 segunare233
  • 20-03-2020

Answer:

Each wand cost $0.056 which is below $50

Step-by-step explanation:

She bought 888 glitter wands for $50. This implies that each wand would cost:

$50/888 = $0.056

Each wand cost $0.056 which is far below the cost for glitter wands

Answer Link
capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 16-07-2020

Answer:

First photo below is answer

Step-by-step explanation:

Second photo explains

Ver imagen capsasha2
Ver imagen capsasha2
Answer Link

Otras preguntas

beginning in the 3rd century, rome was developing a "soft belly." what does that mean?
who was squanto and how long did he stay with the pilgrims
what are four groups of organic compounds found in living things
If Victoria buys 2.50lbs of bell peppers for $1.25, how much is 1 pound worth?
What are some examples of a pure substance
returning to a sport after an injury is most dependent upon __________.
what is 6 percent of 35 dollars
Read the excerpt from "Perseus." It seemed that Perseus had been led by his angry pride into making an empty boast. No man unaided could kill Medusa. Which
why is washington d.c a special city
Why is the speed of the earths plate measured in centimeter per year instead of in meter per second?