giovannavmason giovannavmason
  • 20-03-2020
  • Mathematics
contestada

yoko buys candy that costs $8 per pound. She will spend $40 on candy. What are the possible numbers of pounds she will buy?

use p for the number of pounds Yoko will buy. Write your answer as an inequality solved for p.

Respuesta :

blackbelvet2000 blackbelvet2000
  • 20-03-2020

Answer:

5pd

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the energy source for plants?
What is ____ divided 12 = 3? What is the answer to the blank?
omg this is the last one dankuch and many others that helped me thank you im gratefull
What serious difficulties did the Virginia colonists face from the moment they landed?
What is ____ divided 12 = 3? What is the answer to the blank?
I am trying to figure out how to convert the repeating decimal of 4.54 into a fraction. Can you please help me?
Fitness can be achieved only through? a frequency B endurance C resistance D accuracy
what is the expression of The product of 4 and a number , then increased by 8.
Solve each equation 1/14(3x-2)=x+10/10
Why were early people able to use the Bering Land Bridge