ah419503 ah419503
  • 20-03-2020
  • Chemistry
contestada

If you can buy 8 cans of corn for 3.20 how much would 48 cans cost

If you can buy 8 cans of corn for 320 how much would 48 cans cost class=

Respuesta :

blueberrybee
blueberrybee blueberrybee
  • 20-03-2020

Answer:

$19.20

Explanation:

divide 3.20 by 8 in order to get the cost of 1 can

3.20/8 = 0.40

multiply the cost of 1 can ($0.40) by 48 in order to get the cost of 48 cans

0.40 * 48 = 19.20

$19.20 for 48 cans of corn

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not a sign of possible pest infestation?
Suppose 5 days after the day before yesterday is Wednesday. What day of the week is the day after tomorrow?
why might a very good raconteur make a poor auctioneer?
One way to take responsibility for your health is to formulate a wellness plan. write four wellness goals for maintaining good reproductive health. categorize e
True or false: for a low-pressure system to strengthen, the surface air pressure must decrease. select one: a. True b. False
Express in scientific notation. Make sure your answer has the same number of significant figures as the starting value. 61,103 = _____ 6.11 x 104 6.1103 x 104 6
Compound events i need help
The character of a sound is referred to as its A. timbre. B. texture. C. pitch. D. line.
Complete the list of principal parts for the following verb Present: bear
The soviet union and the united states began at which would last for nearly 50 years