angelleor13 angelleor13
  • 20-03-2020
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds are on sale for $3.78 per pound. What is the price of 4.5 pounds?

Respuesta :

BrainlessARMY
BrainlessARMY BrainlessARMY
  • 22-03-2020

Answer:

$17.01

Step-by-step explanation:

To find the the price, you must find price per pound x how many pounds you will be priced for

price per pound x how many pounds you will be priced for

This is represented by 3.78 x 4.5

3.78 x 4.5 = 17.01

$17.01 is the cost of 4.5 pounds of almonds

Answer Link

Otras preguntas

A relationship that can be used to solve for the Time it takes for a bird to fly between two trees is A.speed*distance B.speed+distance C.speed/distance D.dista
How do you estimate 3/4 - 1/8?  How much of 3/4 is left?
I am a number between 60 and 100. My ones digit is two less than my tens digit. I am a prime number. What number am I. Explain.
Many viruses released into the air survive for only short periods of time. Which of the following is the most likely reason for this? A. Viruses attract antibo
Which Idea was once accepted is now considered a scientifically inaccurate A.tge nucleus is the center of the atom b.an atom is solid material c.electrons have
Why were enlightenment ideas never fully practiced by eighteenth century rulers
Are 2/3 and 5/6 equivalent ratios. Justify your answer
What are examples of weathering by wind
which expression is not equivalent to the others? explain a.-16x+5(2x+8)-14 b.26-2(3x) c.6x-28x+10(x+4)-14 d.-6x+26
A piece of plywood 24 inches wide is cut into strips 2 1/2 inches wide. How many strips of this width can be cut?