abdinimo45
abdinimo45 abdinimo45
  • 21-03-2020
  • Mathematics
contestada

the coast of 3 quarts of milk is $7.75. How many quarts can you buy with $20.25

Respuesta :

marvey02
marvey02 marvey02
  • 21-03-2020

Answer:

8

Step-by-step explanation:

3 cost $7.75

Then 1 cost $7.75/3

1 cost $2.58

Then $20.25 will get approximately 8 quarts ofmilk

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following marked the beginning of the women’s movement in the United States? A: the publication of The Lily B: the adoption of the “Declaration of
a chain of amino acids makes up a ____? a. nucleotide b. cell wall c. protein d. carbohydrate
How does Churchill begin his "Their Finest Hour" speech? A. He speaks of "Local Defense Volunteers." B. He discusses the "House of Commons inquest." C.
Social Darwinism seemed to justify ALL of the following, except? A) High wages B) Exploitation of colonial peoples C) Unfair conditions of the working- class D)
0.00000415 in scientific notation
Why was Constantinople called the "New Rome"?
What is solar energy? a. the conversion of energy generated through the ocean's tides and waves b. the conversion of kinetic energy created by moving waves in
Graphing help please - fairly simple, image attached.
if the mass of one or two spheres increases, how does it affect the gravity between the two spheres?
An infinitive is a type of a. gerund. b. participle. c. appositive. d. verbal.