ashkellacki3
ashkellacki3
17-07-2016
Mathematics
contestada
5 pound bag cost 3.50 what is unit rate
Respuesta :
Panoyin
Panoyin
17-07-2016
[tex]Rate: \frac{\$3.50}{5\ lb}[/tex]
[tex]Unit\ Rate: \frac{\$0.70}{1\ lb}[/tex]
If the rate is $3.50 for a five-pound bag, then the unit rate is $0.70 per a pound bag.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 17+ )
Otras preguntas
Why did Islam begin to be practice along the African East Coast
Researchers in the National park Service conducted a survey to to estimate what the national parks are worth to Americans. The survey asked a representative sam
Need Help asap!! There are 3,500 pounds of salt, how many tons on salt are there? 1 2/3T 1 3/4T 2T
Catherine Chao, Director of Marketing Research, is evaluating consumer acceptance of a new toothpaste package. Her staff reports that 17% of a random sample of
How has archaeology helped historians study East Africa? A)Archaeologists have found evidence that confirms the control that Arab traders were thought to have o
Why might the Nazis have dressed all the Jews exactly the same? thx!!
plz help me i need help with this question
What is 4 and 30 numerator 60 denominator add 1 and 1 numerator 4 denominator the answer
9. 6.59 g of ammonia (NH3, 17.031 g/mol) react completely in the presence of excess carbon dioxide (CO2, 44.01 g/mol) according to the following balanced equati
Errors in measuring the time of arrival of a wave front from an acoustic source sometimes have an approximate beta distribution. Suppose that these errors, meas