te6smaaGerRudo
te6smaaGerRudo te6smaaGerRudo
  • 19-07-2016
  • Mathematics
contestada

yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. what price did she pay for each pound of pretzels?

Respuesta :

EjerciciosFyQ
EjerciciosFyQ EjerciciosFyQ
  • 19-07-2016
You only must do a proportion:

[tex]1\ pound\cdot \frac{10.50\$}{2.5\ pound} = \bf 4.20\$[/tex]

The price of each pound of pretzels is 4.20$.
Answer Link
daphneperez208
daphneperez208 daphneperez208
  • 08-04-2020

Answer:

The price of each pound of pretzels is 4.20$

Answer Link

Otras preguntas

which of the following most directly made possible the age of exploration a:hydropower b:caraval c:aqueduct d:wind turbine
Which of these BEST describes why an ionic solution is a good conductor of electricity while a covalent solution is a poor conductor? A) Ionic compounds form ch
98 POINTS FOR ONE GEOMETRY QUESTION PLEASE HELP ME I'M FAILING VERY HORRIBLY!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I NEED 5 MORE POINTS IN MY GEOMETRY CLASS TO GRADUATE!!!! THIS P
Help show work and explain thanks
I need help with Problem number 2! Thank you
What is the color of the peak frequency of solar radiation when it is plotted versus wavelength?
Which leader of the jamestown colony made new rules regarding colonists behavior and work ethic?
Qué le dices a un(a) amigo/a que usa su teléfono celular en el cine? ¿qué me dices a mí si no quiero ponerle gasolina al carro? ¿qué le dices a un(a) amigo/a qu
¿Quién supo la noticia? Maribel supiste la noticia. Maribel supía la noticia. Maribel supió la noticia. Maribel supo la noticia.
Please help. Thank you! :)