Jucreaudaniuca
Jucreaudaniuca Jucreaudaniuca
  • 19-07-2016
  • Mathematics
contestada

jill bought a pound of strawberries for $4.00. what is the price, in dollars, per ounce of strawberries?

Respuesta :

Ckaranja
Ckaranja Ckaranja
  • 29-07-2016
1 pound = 16 ounces
16 ounces are equivalent to 4 dollars
1 ounce is equivalent to?

[tex] \frac{1*4}{16} [/tex]
=[tex] \frac{1}{4} [/tex]
Answer Link

Otras preguntas

what makes volcanoes violent?
how did mountains hinder westward travel
Wat is 20/24 as a decimal and a percent
how to convert a scientific notation into percent??
jack, jill and bill each carried a 48-ounce bucket full of water down the hill.  By the time they reached the bottom, jack's bucket was only 3/4 full, jill's wa
Suppose that you hear a clap of thunder 16.2 s (seconds) after seeing the associated lightning stroke. The speed of sound waves in air is 343 m/s and the speed
which of these geometry terms best describes an unsharpened pencil? a. ray b.line segment c. point d.plane
Yoshi and Rana serve muffins. There are 3 muffins with nuts. 1/6 of the muffins have nuts. How many muffins do they serve in all?
What are three examples of things that only apply to relative dating.
1.30% of what number is 96? 2. 63 is 15% of what number?