cmoreno511 cmoreno511
  • 17-04-2020
  • Mathematics
contestada

What is better buy

120 ounces of milk for $3
Or
600 ounces of milk for $ 13

Respuesta :

meschall3496 meschall3496
  • 17-04-2020
120 ounces of milk for $3
Answer Link
Raajo
Raajo Raajo
  • 17-04-2020

Answer:

120 ounces of milk for $3 is a better buy

Step-by-step explanation:

Divide the total number of ounces by the price to find the price per ounce:

120 ÷ 3 = 40 cents per ounce

600 ÷ 13 = 46.15 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

What's centripetal force..........
Name all the angles that have v as vertex
Difference between Birds and Bats.​
A student is learning about infections that can occur in the human body. Infections could be caused by viruses, bacteria, and fungus. The student learns about t
PLZZZZ HELP!! Copy the Venn diagram at right onto your paper, then carefully place each capitalized letter of the alphabet below into your Venn diagram based on
Arterionecrosis is the abnormal softening of the walls of an artery or arteries. a. True b. False
An ant walk about 3 inches per second how many miles per day could an ant travel if it walked without a break?
how do maps made using geographic information system make sure use of computer technology
factorize a square -​
Of the countries in the list, which country has the most limited access to fresh water? Turkey Syria Saudi Arabia Iraq