jacey25 jacey25
  • 17-04-2020
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal a 16 ounce bag of jellybeans for $5.98 or 32 ounce bag for $10.90

Respuesta :

Plaxzis
Plaxzis Plaxzis
  • 17-04-2020

Answer:

32 ounce for 5.98 is a better deal as it is more cheaper

Step-by-step explanation:

Answer Link
choccocakee
choccocakee choccocakee
  • 17-04-2020
32 ounce bag for $10.90 is better because if you double the first deal, you get a 32 ounce bag for $11.96 and therefore the second deal is better
Answer Link

Otras preguntas

hhhhhhhhhheeeeeeeeeellllllllllllpppppppp
select the proper spelling of the word. occurence occurrence
What is a disciple???
if p is true, q is false, and r is true find the truth value of the statement. (p∧~q)⇒~r
fifteen more than half a number nine
what numbers are evenly divisible by 560
When Jessica makes cupcakes she requires a ratio of sugar to flour of 2 : 5. If Jessica uses half a cup of sugar for a particular batch of cupcakes, how much f
please help asap due tomorrow.
how do you find unit rate and rate
what were the ethnic groups in the United States in 1850