matacandy67
matacandy67 matacandy67
  • 17-04-2020
  • Mathematics
contestada

at a store,3 pounds of tomatoes cost $7.47.Based o that rate,how much will 6 pounds of tomatoes cost?

Respuesta :

bunny42304
bunny42304 bunny42304
  • 17-04-2020
It would $14.94 because you have to add 7.47 since that is 3 pounds and you need so add 7.47 + 7.47 and you get $14.94
Answer Link
Sarah06109
Sarah06109 Sarah06109
  • 17-04-2020

Answer:

$14.94

Step-by-step explanation:

Make a proportion

3 pounds of tomatoes cost $7.47, and 6 pounds of tomatoes cost $x

3/7.47=6/x

Cross multiply

3*x=7.47*6

3x=44.82

Divide both sides by 3

x=14.94

Another way to approach the question is, we know that 6 is 3 doubled

Since 3 doubled is 6, then 7.47 doubled will be the cost of the tomatoes

7.47*2=14.94

So, 6 pounds of tomatoes cost $14.94

Answer Link

Otras preguntas

an element blank is its row of the periodic table
1.What is a opposite of ‘take off'.
What number is 45%of 180?
How does kinetic energy affect the stopping distance of a small vehicle compared to a large vehicle?
how dow does Congress deal with the thousands of proposed bills each session? A. by meeting three times a year B. by establishing committees and agencies C. by
how are a smoothie and a salad alike? how are they different?
Antibodies are produced when the body is exposed to
A Thesis statement, an introduction, and a conclusion for grit?
how can you speak in tagalog like deep tagalog ??? i mean how can i understand those tagalog words i dont even know what it means ???
The price of a digital camera sold in stores is $129. It is sold on eBay for $65. What is the percent decrease from the store's price to the online price?