1mohsinlar
1mohsinlar 1mohsinlar
  • 17-04-2020
  • Mathematics
contestada

PLS HELP The grocery store sells bananas at a rate of 1 banana for 3 quarters or 75 cents. How many bananas can you buy for $3?

How many can you buy for $9?

Respuesta :

diane37 diane37
  • 17-04-2020

Answer:

4 bananas for $3. 12 bananas for$9

Step-by-step explanation:

$3÷.75=4

4×3= 9

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is the correctly balanced equation for the reaction of a Ca(OH)2 and HNO3
Which equation represents a circle whose center is the origin and that passes through the point (-4, 00?
What year did Russia defeat Germany in ww2?
How did the farmers alliances help farmers in the late 1800
-1/7 is greater than all of the following expect______.A. -1/3B. -1C. -2D. -0.1
What is the anion found in phosphoric acid?
What united nations branch serves as the executive branch
Why does Hadero play the sound of an opera singer warming up? What does this short musical clip reveal to the audience about music?
Find y: 2y+(y+10)+50=180
What makes talking about himself in the third person an effective rhetorical strategy for Wiesel?