elenabraswell423 elenabraswell423
  • 17-04-2020
  • Mathematics
contestada

Chris bought six pounds of apples for 10.80. How much would 15 pounds of apples cost at the same price per pound?

Respuesta :

alyssak2727
alyssak2727 alyssak2727
  • 17-04-2020

Answer:

$27

Step-by-step explanation:

10.80/6=1.8

1.8×15= 27

the cost is $1.80 per pound

Answer Link
jvsolomon
jvsolomon jvsolomon
  • 17-04-2020
The answer would be $27
Answer Link

Otras preguntas

In which four regions did the world's first farmers live?​
When an object floats in water, it displaces a volume of water that has a weight equal to the weight of the object. If a ship has a weight of 4247 tons, how man
Please answer with brief explanation.
Why should you diversify your investment portfolio? A. It guarantees returns on your portfolio in the near future. B .It ensures that your portfolio’s losses tu
Should economic development be prioritized over the protection of forest and water sources?
Explain the steps you took in order to solve the previous problem: 5.2(4 + 3) - 2.1 Plss don't scam me I need this ASAP!
Two religions traditionally practiced in China are ___ and ____.
Name 5 good family movies to watch on Netflix 18N.Begum please answer this question.
Heath can pay $10 for one meal deal at the hamburger restaurant or $15 for two meal deals. The marginal cost of the second meal deal is
Scores for each section of the SAT range from: OA. 200 to 800. OB. 20 to 80. OC. 1 to 32. D 100 to 1,000