ayetears
ayetears ayetears
  • 18-04-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit price of 60lbs of honey for $123.99. Round your answer to the nearest cent if necessary.

Respuesta :

amiyahwallace05
amiyahwallace05 amiyahwallace05
  • 19-04-2020
The unit price is $2.07 per lb (pound).
Answer Link
oyinganiyu
oyinganiyu oyinganiyu
  • 19-04-2020

Answer:

$2.07 per pound

Step-by-step explanation:

price divided by amount will get you the unit price. $123.99/60 equals 2.0665.

Answer Link

Otras preguntas

answer this problem square root of 21x+1 = x + 5
Who Down To help Me??...f p varies directly with q, and p = 10 when q = 2, what is the value of p when q = 20? A. p = 1 B. p = 100 C. p = 40 D. p = 28 ??
what is paper chromatography?
All BUT ONE statement describes an advantage of meiosis
Noah drops a rock with a density of 1.73 g/cm3 into a pond. Will the rock float or sink?
How to find the height of a parallelogram on a coordinate plane
One difference between cancer cells and normal cells is that cancer cells ________.
Write a silly using words solitude reassure evaluate concrete convey influence reflect confront optimism
About how many Americans troops served in combat during world war 1
what is the last step in reading informational text?