emily7379
emily7379 emily7379
  • 20-04-2020
  • Mathematics
contestada


Mrs. Hanson bought 1.6 pounds of grapes. The grapes cost $2.50 per pound. How much did
she pay for the grapes?

Respuesta :

MonocerosRex
MonocerosRex MonocerosRex
  • 20-04-2020

Answer:

$4.00

Step-by-step explanation:

Multiply the 1.6 pounds of grapes by the $2.50 per pound.

Answer Link
edgyghost21
edgyghost21 edgyghost21
  • 20-04-2020

Answer:

4$

Step-by-step explanation:

Multiply 2.50$ with 1.6 pounds.

You get 4$

It won't cost more than 5$ because there are less than 2 pounds of grapes.

Answer Link

Otras preguntas

what is 8.94 rounded to the nearest tenth
Why do people read newspaper?
Describe something that you think is a public good. Explain how it is non-excludable and non-rival. State whether you think the good should be provided by the g
Evaluate the following expression using the values given:Find -3a2 - b3 + 3c2 - 2b3 if a = 2, b = -1, and c = 3.
What were some key Characterstics of Gupta rule?
what is the solution to the proportion? 9/x=4/12 Answers: A. 13 B. 27 C. 17 D. 3
why is no dew formed on a windy day or when the sky is cloudy?
Find all solution of the equation. y=-x y=xlnx
In how many ways can 50 cards be chosen from a standard deck of 52 cards using permutations
the expression (3x^2)^4/9x^3 is equivalent to which other expression