jayabachan
jayabachan jayabachan
  • 20-04-2020
  • Mathematics
contestada

You have prizes to reveal! Go to your garne
)) 3 tons of compost cost $3,840.00. What is the price per pound?​

Respuesta :

nuggetbutt
nuggetbutt nuggetbutt
  • 20-04-2020
1 ton = 2,000 pounds

3 tons = $3,840
2,000 lbs = $3,840
Divide by 2,000
1 lbs = $1.92

The price per pound is $1.92
Answer Link

Otras preguntas

The star Sirius has an apparent magnitude of -1.46 and appears 95-times brighter compared to the more distant star Tau Ceti, which has an absolute magnitude of
Somebody please help me
Based on this information, of the next 2500 pizzas he sells, how many should he expect to be thick crust? Round your answer to the nearest whole number. Do not
What do you know about Emerging Hepatitis Viruses? ​
Which statement best explains why the transcontinental railroad took several years to build?
find the number of terms in the arithmetic progression 2,-9,-20,...,-141​
The point (–3, –4) is reflected across the x-axis. What quadrant is the reflected point located? A. Quadrant I B. Quadrant II C. Quadrant III D. Quadrant IV
Do all regular polygons have point symmetry? Explain.
please understand the explanation
Describe the economic aspect of EHP.​