rainihenry
rainihenry rainihenry
  • 17-08-2016
  • Mathematics
contestada

Three ounces of cinnamon cost 2.40. If there are 16 ounces in 1 pound, how much does cinnamon cost per pound?

Respuesta :

NekoStyleWith
NekoStyleWith NekoStyleWith
  • 17-08-2016
well you would multiply 2.40 by 16 so....
2.40 x 16 = 38.4 
so 1Lbs. of cinnamon would cost...

$38.40
Answer Link

Otras preguntas

1. determine the increase or decrease in profit if mohave sells the rosa umbrella with the additional decorations. 2. should mohave add decorations to the rosa
A restaurant bill for four people is 122 route leave the $8018 tip what percentage tip is that A restaurant beer for four people is 120 the group me is a tip of
1. A box of table salt (NaCl) is made out of 290g of sodium (Na) and 447g of chlorine (CI). This happens because chlorine atoms are larger and heavier than sodi
PLEASE EXPLAIN HOW TO GET THE DECIMAL NUMBER The table shows the numbers y (in thousands) of people in a city who regularly use sharable electric scooters x wee
What is the FOC3/4p -3/2
hat was a result of the "Star Wars” program? Missiles in space were destroyed. Reagan did not become president for a second term. The USSR increased weapons
How to change 40m/s to m/min??
Select all the correct answers. Which statements are true about the graph of function f? f(x) = log x
What time of article is this?
What two sub shells are added to find the number of valence electrons