EthanJantz
EthanJantz EthanJantz
  • 17-08-2016
  • Mathematics
contestada

A clothing store charges $25 for 4 T-shirts. A student said that the unit price is $0.16 per T-shirt. This student made a mistake. ï‚· Explain the mistake. ï‚· Find the correct unit price for a T-shirt.

Respuesta :

Ejburnett21
Ejburnett21 Ejburnett21
  • 25-08-2016
the price would be 7$ per shirt
Answer Link

Otras preguntas

What is 72.1 repeating as a fraction? Simplified.
estimate. then find the product 1374 x 6
1. A scientific hypothesis can become a theory if ______. A) the entire community accepts it B) the hypothesis is tested extensively and competing hypothesis ar
What is the term utilized when union workers refuse to work due to contractual disagreements
In the Old South, the majority of slaves? A. lived on plantations with 20 or more slaves. B. lived on plantations with 100 or more slaves. C. worked under a tas
write 423,090,709,000 in word form
WHAT IS AN EXAMPLE AND NON EXAMPLE FOR A CYTOPLASM
what is the relationship between the 6s in 660
What does historiography suggest about history?
What are four multiples of 6