A6riya5nnyWjue
A6riya5nnyWjue A6riya5nnyWjue
  • 18-08-2016
  • Mathematics
contestada

a gallon of milk costs $3.80 .if there are 128 ounces = 1 gallon ,how much money does an 8 ounce of milk cost?

Respuesta :

hai0612
hai0612 hai0612
  • 21-08-2016
We have 128 ounces = 1 gallon ⇒ 1 ounce = 1/128 gallon
                                                   ⇒ 8 ounces = 1/16 gallon
So 1/16 × $3.80 = $ 0.2375 ⇒ 8 ounces of milk costs $ 0.2375
Answer Link

Otras preguntas

Ned weighs 1.5 times as much as Jill and Tom weighs 15 kilograms more than Jill. If their combined weight is 190 kilograms, how much does each person weigh?
Peter jogged 96 yards in 40 seconds? What is his speed in feet per second?
Caitlyn did 6/7 of the problems on her math correctly and 4 incorrectly. She did all the problems. How many were there?
What are the organelles of a cone cell?
what is a rational number between -1/6 and -2/6
what is a rational number between -1/6 and -2/6
what is E=m² the famous theory of albert einstien?
write a program in pascal to solve a quadratic equation
2 m3 of soil containing 35% sand was mixed into 6 m3 of soil containing 15% sand. what is the sand content of the mixture?
Name four behaviors that animals must use to survive