steveanh12
steveanh12 steveanh12
  • 21-08-2016
  • Mathematics
contestada

a 9-kg of mangoes for 12$_____per kg

Respuesta :

WorldlyGlass49
WorldlyGlass49 WorldlyGlass49
  • 21-08-2016
If 9kg costs 12$, then a single kg costs around 1.3$

This is done with a simple proportion

9 : 12 = 1 : X
x = 12/9
x = 1.33
Answer Link

Otras preguntas

We are currently facing a water crisis in KZN with many homes being left without water for weeks on end.Sipho, who is theChairperson of the Body corporate of yo
There are different formula for calculating the amount of money in circulation, list and explain them.​
someone pls help with this question !
= 1 ✓ 2 = 3 = 4 = 5 6 On a survey, 5 students reported how many minutes it takes them to tra 11, 13, 10, 4, 12 Send data to calculator Find the mean travel time
Think about your life so far , and list the five major achievements in personal life
Where can we see the concepts of Transcendentalism in our society today? In a paragraph, pick one or two of the tenets of the philosophy that you can link to to
Puzzle #5 1 5432 2 N 5432- answer choices A: B: C: y y≤-x+5 | y<2x-5 D: E: F: y>2x-5 y≤4x-2 | y<-x+5 2345 G: H: I: y≥4x-2 y y≤2x-5 1 -5-4-3-2-11 12345
5% of 120 kg = kg 10% of 840 g = g 75% of 240 km = km
Решите пж,даю 30 баллов. Срочно!!!!
Graph a right triangle with the two points forming the hypotenuse. Using the sides, find the distance between the two points in simplest radical form (−9,1) and