alexandrajuare4350 alexandrajuare4350
  • 16-05-2020
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 80 feet of wire for ​$17.60. He needs 30 more feet. If the unit price is the​ same, how much will he pay for the extra 30 feet of wire​?

Respuesta :

ronhagrid310
ronhagrid310 ronhagrid310
  • 16-05-2020

Answer:

Carlos bought 80 feet of wire for ​$17.60.

Then the price for 1 feet of wire is 17.6/80 = 0.22

=> 30 feet of wire would cost: 30 x 0.22 = 6.6

Hope this helps!

:)

Answer Link

Otras preguntas

1. Which text structure is the hardest to identify? 2. Which text structure is the easiest to identify? 50 POINTS!
Lincoln High schools basket ball team won the regional playoffs scoring a total of 60 points, not including free throws. The team made a total of 26 baskets; so
Which trade bloc was created to encourage free trade and economiccooperation between Canada, Mexico, and the United States? A. CAFTA-DR B. NAFTA C. ASEAN D. The
What is the ratio of clocks to tables? 5 tables6 clocks6:55:65:106:10​
QUIZ: Isosceles and Equilateral Triangles What is the length of BC? X + 9 2x - 8 Enter your answer in the box units X В
Plz, help me... I don't know this!!!!!!!!!!!!!!!
A/9 = 14/63 what is A​
Which one is it Plz help me :)
General Santa Anna eventually became a dictator True Or False
During Mrs. Smith's visit to Dr. johnson she provides a description of a concerning health condition. Mrs. Smith believed that Dr. Johnson will use this informa