yoce2003 yoce2003
  • 16-05-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.42 per pound. How many pounds of bananas can be purchased for $4.60? Round to the nearest pound

Respuesta :

vickyricco
vickyricco vickyricco
  • 16-05-2020

Answer:

10

Step-by-step explanation:

4.60/0.42= 10.95 but you can't round up money

brainliest really needed!!

Answer Link

Otras preguntas

what is pyruvic acid changed into in lactic acid fermentation
What is the CATHODE half-reaction for the cell Cu(s)—> Cu2+ (aq)||Ag+ (aq)|Ag(s)?
How do you comment on Brainly?
x=(y-2)^3-2 i need to solve for y
If ABC is congruent to DEC…..what is x
Hey guys <3 I need some help with this performance task,, physics isn’t my strongest subject so help is much appreciated :) (2/9 parts)
1. There is 1 /2cupcake left from Henry's birthday party. Henry and his friend want to share it equally. What fraction of a cupcake will each boy get?
Anyone know the answers to these
At December 31, 2021, Suisse Imports reported this information on its balance sheet. Accounts receivable $ 600,000 Less: Allowance for doubtful accounts 37,000
What is the median for this list of numbers? 11, 23, 43, 22, 9, 15