zahrafarah763 zahrafarah763
  • 16-05-2020
  • Mathematics
contestada

donovan bought 5.5 kilograms of flour for $8.25. how much does 1 kilogram of flour cost?

Respuesta :

crawfkev000 crawfkev000
  • 16-05-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

Answer Link
Chelboy
Chelboy Chelboy
  • 16-05-2020

Answer:$1.5

Step-by-step explanation:

5.5kg cost $8.25

1kg cost __

1kg cost 8.25/5.5

1kg cost $1.5

Answer Link

Otras preguntas

what is the square root of 6754
Light travels fastest or slowest in media with a less optical density? why?
Find the area of the region bounded by the x -axis, line x = 2, line x = 6,and lines y = x + 3 and y = 10 – x
What is the structure of the cells in the given scenario? 1) Multiple layers of cells 2) A single layer of cells 3) Cells reaching the apical surface 4) Cannot
What is the only type of fire extinguisher that should be used on a fire in a deep-fat fryer? 1) Water extinguisher 2) Carbon dioxide extinguisher 3) Foam extin
Can you provide an example of the High Rise International Style?
Find the surface area of the rectangular prism. 4 m 3m 1 m
The CGL contains 6 types of limits of insurance.a) Trueb) False
I need help with this I am finding it difficult
Eighner mostly focuses on the positive aspects of dumpster diving. Does he ever give a counterexample? When? What effect does it have on the reader?