to206437
to206437 to206437
  • 17-05-2020
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $4.25 per pound. Which equation best represents y, the total cost of x pounds of cheddar cheese?

Respuesta :

melendrezkevin26
melendrezkevin26 melendrezkevin26
  • 17-05-2020

Answer:

y=4.25x

Step-by-step explanation:

Y represents the total cost of X pounds of cheese each pound with the cost of $4.25

Answer Link

Otras preguntas

Use synthetic division to find the result when 2x³ + 3x² - 21x + 20 is divided by x-2. If there is a remainder, express the result in the form q(x) + r(x) b(z)*
Bonsoir j'ai passé toute la soirée de su mes je n'arrive toujours pas à trouver, pouvez vous m'aider s'il vous plaît je donnerai 15 point ! .Merci
teddy roosevelt believed that large corporate trusts ___
In what ways were the Romans a practical people?
What is the first step in blogging?
How is the title Trifles ironic?
Which of the following are remote interior angles of <1? Check all that apply. 64 A. 25 B. 22 C. 26 D. 21 E. 23 F. 24
Please please look at the picture and answer the question thank you
How is the title Trifles ironic?
Find the probability of obtaining a sample of 1012 adults in which 67% or fewer say they drink the cereal milk. Do you have any doubts about the result of this