baetenhaley baetenhaley
  • 17-05-2020
  • Mathematics
contestada

if cake is 2 3/4 dollars per pound and you have 6 dollars, how many pounds of cake can you buy

Respuesta :

heavenaubry
heavenaubry heavenaubry
  • 17-05-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

2 pounds. $2.75 x 2= $5.50.

Answer Link

Otras preguntas

how do you graph a line y=2
Which best describes how the diction supports the tone of this passage?
If a radius of a circle intersects a chord then it bisects the chord? true of false
In a nuclear power plant, what is the purpose of the cooling tower
What is the average alcohol content if beer by volume
Which of the following best illustrates the critical difference between a Roman and a Greek ode? A) figurative language B) plot structure C) thematic structu
Y varies directly as x. If y =-5 when X= 15, find x when y =3
Y varies directly as x. If y =-5 when X= 15, find x when y =3
5 miles= km. how many km in 250 miles
Some research indicates that foods low to moderate on the Glycemic Index may be better food choices... in summer months. prior to an event because they will sta