enriquedel343 enriquedel343
  • 17-05-2020
  • Mathematics
contestada

Scarlett bought 9 chicken wings for $3. What was the cost of the wings in wings per dollar? Express your answer in simplest form.

Respuesta :

JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 17-05-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

To find how much you can get for one dollar, you have to divide 9 by 3. If you have to find how many units can you get for one dollar, (you need to divide the larger number by the smaller)

Divide 9 by 3.

9/3=3

So, with $1, you can get 3 chicken wings.

Answer Link

Otras preguntas

Compare -3 and 9. Which of the following is true?
Correct each sentence by adding or deleting commas as needed. The pictures showed young tired, wounded soldiers surviving in difficult, wartime conditions.
What is Washington asking Jefferson and Hamilton to discuss?
What type of ion is responsible for activating the vesicles in the axon terminal а ОО Magnesium Rubidium b С Calcium d 8 Phosphorus Fluorine е
please help! ill mark brainliest
How many moles of O are in 12.6 mol Fe(NO3)3? The answer is 113.4, rounded is 113 Explanation: Just multiply 12.6 mol Fe(NO3)3 by 9 ( 9 is the number of O atoms
PLEASE help me this is due tomorrow!! Frodo goes to New Army and buys two pairs of Jeans for $19.99 each, 3 shirts at $7.99 each, and a pack of socks for $5. He
The period of y = sinx/4 is
JLK ~ PQR Find the value of x.
what happened to donner party im giving brainliest and 11 points