blakehonda
blakehonda blakehonda
  • 19-05-2020
  • Mathematics
contestada

Seven cups of yogurt cost $3.50. How much does one cup of yogurt cost?

Respuesta :

135298
135298 135298
  • 19-05-2020

Answer:

50 cents each

Step-by-step explanation:

3.50/7 = .50

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 19-05-2020

Answer:

Each cup costs $0.50

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of cups

3.50/7 = .50

Each cup costs $0.50

Answer Link

Otras preguntas

One way to help children remember more details of their life and to even understand their lives in more complex ways
Is the relationship shown by the data linear? If so, model the data with an equation.
What is the area of this circle? The circle is 70 m
Tim respondió todas las preguntas de su examen de matemáticas, pero tuvo 1 0 1010 respuestas incorrectas. Obtuvo 4 44 puntos por cada respuesta correcta y ning
What do you call the creation of an image on one medium and the transfer of the image to another medium through ink or other piglent
If a train leaves its destination at 23:07 and arrives at 07:42 the next morning, how long does the journey take?
Which explains why the Continental Congress chose George Washington to command the Continental Army? A. He had military experience during the French and India
What does this quotation say about how Miranda’s confession was made?
Find the hypotenuse of a triangle with a base of 11cm and height of 9cm
Use the log table to estimate the value of log10 8.65. A. .9703 B. .9037 C. .9730 D. .9370