salanisame
salanisame salanisame
  • 20-05-2020
  • Mathematics
contestada

Bella bought packs of stickers to give to her friends. Each pack cost $4. She spent a total of
$32 on stickers. How many packs did she buy?


Respuesta :

Tizi
Tizi Tizi
  • 20-05-2020

Answer:

8 packs

Step-by-step explanation:

$4 = 1 pack

$32 = ?

$32 = $32/$4

$32 = 8 packs

Answer Link

Otras preguntas

Write an expression for the product of z and 113, minus 300.
With light of wavelength 550 nm and a lens with a numerical aperture of 0.47, what is the minimum resolvable separation of two objects (micrometers)?
9) 7.5 x 12.5, How do I show this with long division?
Which of the following are characteristics of anorexia nervosa? A. The person who over eats in a small amount of time. B. The person who eats and snacks constan
Margin of safety is the difference between actual sales and sales at the break-even point. True False
-84 = -5(2x + 4) - 4
According to string theory, six space-time dimensions cannot be measured except as quantum numbers of internal particle properties because they are curled up in
What is the area of the figure below?
Which of the following ratios would not generally be used to look for inventory and cost of goods sold related frauds? A. Accounts payable turnover B. Gross pr
What are the Mayans known for? And are they Chinese?