chiefkf320 chiefkf320
  • 20-05-2020
  • Mathematics
contestada

ella bought 2.7 yards of fabric for $3 per yard how much did she spend

Respuesta :

Wishing Wishing
  • 20-05-2020

Answer:

$8.10

Step-by-step explanation:

You can just multiply how many yards she bought by the price per yard.

3×2.7=

$8.10

She spent 8 dollars and 10 cents.

Answer Link

Otras preguntas

If x varies directly as y, and x = 7.5 when y = 10, find x when y = 4
Which statement about the pancreas is not true? A. It is an endocrine organ in the abdomen. B. It release chemicals into the digestive system. C. It releases in
What is the slope of -4, 2 and 3,9
NEED HELP ASAP PLZZZZZZZ The Kite Flyer Fifteen-year-old Kwan sat on a large boulder on the rocky shore and watched her seven-year-old brother, Min, race along
Una fiesta Fill in the blanks with the appropriate indirect object pronouns. Hola, Ana Milena: (1) voy a comentar un secreto (a ti): mi cuñada y yo (2) estamos
What is the primary purpose of a game reserve?
Simplify 16m^2/m^2+5/4m/3m^2+15
What are the zeros of f(x)=x^2+3x-10
find f(-3) if f(x) =x^2 -9 -6 6 9
On Election Day, the temperature was 56°F in Durkeeville. Over in Tindertown, the temperature was 48°F. What was the difference in temperature between the two p