giulianarovetti giulianarovetti
  • 20-05-2020
  • Mathematics
contestada

The cost for 4 lunches and six dinners is $122 the cost of five lunches and eight dinners is $160 find the cost of one lunch

Respuesta :

jantoine1 jantoine1
  • 20-05-2020

Answer:

80

Step-by-step explanation:

Answer Link
kayleealmonte225
kayleealmonte225 kayleealmonte225
  • 20-05-2020

Answer:

Lunch costs $8

Step-by-step explanation:

4l + 6d = 122

5l + 8d = 160

Multiply the first equation by 4 and the second by -3:

16l + 24d = 488

-15l - 24d = -480

-------------------------

           l  = 8

Lunch costs $8

Answer Link

Otras preguntas

The act of firms working together to make decisions about price and quantity is called: A. Collusion. B. Promotion. C. Price discrimination. D. Bulk ordering.
utangaç bülbül ile ilgili bir masal özeti​
Gasoline of SG = 0.75 flows through a diffuser as shown below. Gasoline enters at a velocity of 6 m/s. The friction factor is given to be 0.7 m2/s2. The differe
South America has two significant deserts near the Andres Mountains. etween 5 and 20 degrees south, there is a desert on the WESTERN (left, on mis map) side of
All economic models must involve simplifications because A) Economists would be unable to command high salaries if their models were so simple that anyone could
Draw a picture that shows the energy transport through the earth's atmosphere, down to the ground and back out to space
Nominativ der conjugaison
What happens when iron nails are put into copper sulphate solution?
Find the ninth term of the geometric sequence is comma ratio is 1/2 and his first term is 8
If y varies directly as x and y=6 when x=15 find y when x=5