jeanchloe123 jeanchloe123
  • 17-06-2020
  • Mathematics
contestada

if 4 cakes cost 3 pounds how much does one cost

Respuesta :

judygachanja
judygachanja judygachanja
  • 17-06-2020

Answer:

0.75pounds

Step-by-step explanation:

if                4 cakes = 3 pounds

what about 1 cake = ?

cross multiply : 1 × 3 ÷ 4

you will remain with the fraction 3/4

change it to decimal to get 0.75.

you can confirm the answer by multiplying it by four to make sure you get 3.

HOPE THIS HELPS!

Answer Link

Otras preguntas

Through which angle of rotation does the image of a regular pentagon coincide with its preimage?
How does supply and demand work
There are 11 kids at a party. If there are 6 girls and 5 boys at the party, what fraction of the kids are girls?
A selection of staff wages is collected and shown below. £254 £254 £310 £276 £116 £90 £312 £180 £180 £536 £350 £243 £221 £165 £239 £700 What is the mode of
Why did president Andrew Jackson not want to admit into the union
What was the importance of Richard Hakluyt
There are many types of models. One example in science is A) a hypothesis based on conjecture. B) representational drawings, maps, or mathematical equations.
_____ are paid by the employer to the employee for work performed. Deductions Wages Euros None of the above
Sarah is training for a bike race. She rides her bike 5 3/4 miles in 1/3 hour.What is Sarah's rate miles per hour?
define the word appositive.