yami32192
yami32192 yami32192
  • 17-06-2020
  • Mathematics
contestada

determine which is the better buy. 7.38 for 2 pounds and 9.57 for 3 pounds.

Respuesta :

snog
snog snog
  • 17-06-2020

Answer:

Let's find unit price. 7.38 / 2 = 3.69 and 9.57 / 3 = 3.19. Since 3.19 < 3.69 the better buy is 9.57 for 3 pounds.

Answer Link

Otras preguntas

How many significant figures should be present in the answer of the following calculations? (i) [[tex] \dfrac{[ 0.02856 \times 298.15 \times 0.112 ]}{0.5785} [/
The words fracture and fraction come from the root fract. Fracture means “a crack in a hard object,” and fraction means “a small part of something.” Based on th
How do you say: “they bathe, shave and put their clothes on” in Spanish ?
So solve for all values of x by factoring. X^ + 10x + 21=0
1.Which number is prime? a,37 b,35 c,38 d,36
Which statements BEST describes a command economy? Resources are owned by the government. Capitalism is a type of command economy. Little changes from generatio
Danny wants to improve his technique for punting the football, so he devises an experiment to help. He goes to the field with 5 different kinds of shoes, thinki
Question 2 Unsaved The first signs of complex society in Mesoamerica are that of which civilization? Question 2 options: Maya Aztec Olmec San Lorenzo
100 divided by 8 is 12 with a remsinder of 4.
Pierre's monthly take-home pay is $3200, and his monthly rent is $800. If both his monthly take-home pay and his rent increase by $150, what percentage of Pierr