daryldixon3030 daryldixon3030
  • 16-07-2020
  • Mathematics
contestada

Camille purchased 4.2 pounds of gummy worms for $1.75 per pound and 3.6 pounds of jellybeans for $1.25 per pound. How much did she spend for the candy?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 16-07-2020

Answer:

  $11.85

Step-by-step explanation:

The total cost is the sum of the individual candy costs. Each of those is the product of the number of pounds and the price per pound.

  cost = (4.2)($1.75) +(3.6)($1.25) = $7.35 +4.50

  cost = $11.85

Camille spent $11.85 for the candy.

Answer Link

Otras preguntas

A cyclist accelerates from 0 m/s to 8 m/s in 3 seconds. What is his acceleration?
can someone help me with this problem
really dont know what to do ..
Find the density of an object that has a mass of 5 kg and a volume of 50 cm3
eassy on hard work leads to success
can someone help me with this problem
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood? A-The South feared it would lose power and influence in the Senate. B-The South fea
Solve the system, using any method.  y = x + 2 and x + 2y = 25
Number 13 please show me in the least steps possible
Find the density of an object that has a mass of 5 kg and a volume of 50 cm3