Hannahthienhailey
Hannahthienhailey Hannahthienhailey
  • 17-07-2020
  • Mathematics
contestada

can someone help me to achhieve this

can someone help me to achhieve this class=

Respuesta :

Alfpfeu
Alfpfeu Alfpfeu
  • 17-07-2020

Answer:

2c + 4 = 16

Step-by-step explanation:

Hello,

each student is given $16

this covers of 2 meals plus $4 for snacks so we can write

c being the cost of 1 meal

2 meals cost 2*c=2c

we need to add 4

and it comes 16 so

2c + 4 = 16

hope this helps

Answer Link
jaylin222383
jaylin222383 jaylin222383
  • 17-07-2020

Answer:

2c+4=16

Step-by-step explanation:

4 dollars for snacks

2 meals (c= meals)

and 16 dollars in total

Answer Link

Otras preguntas

8. In "Peerless Four," how do lines 36 through 49 contribute to the plot? Use two details from the story to support your response.
Cual es la utilidad de usar textos rimados en una campaña de concientizacion
325 33 489 34 044556669 35 1234455577889 36 0001122567888 37 01457 38 12247 39 7 find the mean and median of the data and verify that they are similar. round to
The equivalent conductance of 0.001 M acetic acid is 50 ohm − 1 c m 2 e q − 1 . The maximum value of equivalent conductance is 250 ohm − 1 c m 2 e q − 1 .What i
What is the Median of 13,13,26,34,34,41,53,61,69
A farmer wants to divide 8085 ha of grazing into 9 or 15 camps of equal size.How did he know,without doing a long division calculation,that the 15 camp division
What is economic system
Explain the different methods of transmission of electromagnetic waves electromagnetic
RSM: lesson 20, problem 19f Pls help fast
convert 110011 Base 2 to a number in base 10​