mathmathmath658 mathmathmath658
  • 18-07-2020
  • Business
contestada

When 20,000 units are​ produced, variable costs are $ 8.00 per unit.​ Therefore, when 10,000 units are produced​ ________.

Respuesta :

ewomazinoade ewomazinoade
  • 21-07-2020

Answer:

variable cost would total $80,000

Explanation:

variable cost are cost that vary with production.

10,000 x $8 = $80,000

Answer Link

Otras preguntas

President Abraham Lincoln’s suspension of habeas corpus and President Franklin D. Roosevelt’s executive order forcing Japanese Americans into internment camps b
Ten more than half of a number is eight less than twice the number. What is the number?
what is the greastest common factor of 56 and 84
HELP ASAP PLEASE 2. Why were early peoples able to use the Bering Land Bridge? 3. Which of the four civilizations discussed do you think was the most highly de
If you add up the durations from left to right on any level of a note tree, you end up with a?
a number is k units to the left of 0 on the number line, describe the location of its opposite
As an environmental scientist, Mike wants to address the issue of climate change. Studying which aspect will help Mike address the issue? higher levels of
The id is most directly associated with .
16 is 12% of what number?
To sister drove 144 miles on a camping trip the average at least 32 miles per gallon on the trip just grab the number of gallons of gas to use using in an ineq