greysanatomysmh
greysanatomysmh greysanatomysmh
  • 18-07-2020
  • Mathematics
contestada

A 6-pound bag of wheat costs $47.04. What is the price per ounce?

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 18-07-2020

Answer:

$0.49

Step-by-step explanation:

Using the conversion

1 pound = 16 ounces , then

6 pounds = 6 × 16 = 96 ounces, thus

cost of 1 ounce = [tex]\frac{47.04}{96}[/tex] = $0.49

Answer Link

Otras preguntas

Which part of speech is the underlined word? "Those people kept talking throughout the concert" Underlined word- throughout
How do you factor out the coefficient of the variable in 2/9j + 2/3? (those are fractions by the way) Please help me!! :) Thanks!
In addition to Jewish Israelis, what major ethnic group most influences the culture of Israel? Syrians Moroccans Arabs Russians
U.S. residents who are NOT citizens may not a) serve on juries b) attend school c) find a job d) buy a home
In the number of 5062973, what is the value of each of these digits?
What is the fraction of 1.024242424?
Which of the lines graphed in the diagram represents the equation x – 3y = –3? (Graph is in pic)
what is the equation to find average velocity?
oracion con la palabra esceptico
Answer the following questions using words from your vocabulary list. Be careful with the spelling and accent marks so you'll get an accurate score. Include the