rodriguemarlene
rodriguemarlene rodriguemarlene
  • 20-07-2020
  • Mathematics
contestada

If you buy 2 bananas at a price of
$0.49 each and 3 apples at a price of
$1.09 each, how much do you spend?

Respuesta :

sirlancepacheco
sirlancepacheco sirlancepacheco
  • 20-07-2020

Answer:

$4.25

Step-by-step explanation:

0.49 x 2 = 0.98

1.09 x 3 = 3.27

3.27 + 0.98 = $4.25

Answer Link

Otras preguntas

you should never miss my class​
A man flies a kite with a 100 foot string. He's holding the string at a height of four feet. If the kite is 82 feet off of the ground, then what is the angle of
please help!! thank you
Which of the following statements is true of entrepreneurs?
underline the odd one out in each of the lists and explain why it's different CO2, Co,Ca,Cu​
View Discussion wornen. While I do not believe it is more important, I do believe it to be int. Affirmative action was created to help police better represent t
Read the quotation from "Song of Myself." I know I have the best of time and space, and was never measured and never will be measured. How does this line supp
The number of nonpower-limited fire alarm circuit conductors in a raceway shall not be required to comply with the fill requirements contained in 300.17. a. Tru
A container has a volume of 12200 cm^3. How many litres will it hold?
Does someone KNOWW?!?