kmart9013 kmart9013
  • 20-07-2020
  • Mathematics
contestada

toilet rolls come in packs of 4 and 9

the 4 packed price $2.04

and the 9 packed is priced at $4.68

Respuesta :

lzymir1
lzymir1 lzymir1
  • 20-07-2020

Answer: 2.04÷ 4= 0.51

4.68÷9= 0.52

4 pack is better value by 0.01

Answer Link

Otras preguntas

which type of mixture contains the largest particles? 1.colloid 2.solution 3.suspension 4.all particles are the same size
If y = (x + 3)2, then (-2x - 6)2 must equal which of the following? a. -4y2 b. -2y2 c. -4y d. 4y
The past tense of the verb go is a. went. b. going. c. go. d. gone.
Find the measure of angle x in the figure below: A:35 B:48 C:69 D:78
Which historical term describes the specific primary and secondary sources that historians use to support their claims? a. Correlation b. Historical evidence
I NEED SOME REALLY FAST HELP Which value of x is in the solution set of 2|x – 3| < 4? A. x = 8 B. x = 0 C. x = 4 D. x = –1
Which historic era brought around the largest increase in air pollution? a. the rise of towns b. the invention of fire c. industrial revolutions d. the age
What was the primary aim of the marshall plan? a. to end the era of western European dominance b. to provide aid to the devastated countries of Europe c. to
How do you know if two line segments are parallel? a. Their slopes are equal. b. Their slopes are reciprocals. c. The slope of one is the negative of the slo
What was a negative impact of “bonanza” farms? a. Output declined. b. Farms got smaller. c. Farms became disorganized. d. Oversupply led to lower prices