psidi70 psidi70
  • 16-08-2020
  • Mathematics
contestada

7 apples and 11 bananas cost $1.47. how much do 2 apples and a banana cost?

Respuesta :

tramserran
tramserran tramserran
  • 16-08-2020

Answer:  $0.27

Step-by-step explanation:

7a + 11b = 1.47

        7a = 1.47 - 11b

          [tex]a=\dfrac{1.47-11b}{7}[/tex]

Make a table. Choose values for b starting at $0.01 and solve for "a".

The value of "a" must terminate at the hundredths place since we are working with money.

You will discover that a = 0.10 and b = 0.07

The cost of 2 apples and 1 banana is:

  2a + b

= 2(0.10) + (0.07)

=    0.20 + 0.07

=          0.27

Answer Link

Otras preguntas

A vessel at rest at the origin of an xy coordinate system explodes into three pieces. Just after the explosion, one piece, of mass m, moves with velocity (-21 m
I am confused on this question pls tell me someone :)
Porque es inportante brindar correctamente todos los datos que se solicitan en un formulario
how is colonialism still integrated in our present day?​
Hydrazine, N2H4, reacts with dinitrogen tetroxide, N2O4: 2 N2H4 (l) + N2O4 (g) → 4 H2O (l) + 3 N2 (g) When 0.10 mol of hydrazone reacts with 0.10 mole of dinitr
need help with this Q&A 4
If f(x) = 2x² - 4x and g(x) = 5 - 2x, evaluate fx) - g(x) for x = 5. A 15 B 5 C 35 D. 20 ET
What can always be seen in the Styles gallery? O built-in styles with samples O the original formatting of the document O changes that have been made to the doc
there is a decreased in the production of
help with trigonometry plz