kingdamien08 kingdamien08
  • 19-08-2020
  • Mathematics
contestada


An 8-pack of beaded necklaces costs $7.60. What is the unit price?


Respuesta :

katie6wpg katie6wpg
  • 20-08-2020

Answer:

The unit price is $0.95 per pack.

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we must find the price per pack of beaded necklaces.  To do this, we should divide the total price ($7.60) by the number of items in the package (8).

$7.60/8 = $0.95

Therefore, the answer is that the unit price is $0.95.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What are two properties that all particles of matter have in common SCIENCE
The energy you get from eating a peanut butter and jelly sandwich is in the form of
how are si units used in the United States?
What does the letters say acnsrl spgei clue: a tool used to measure force!
The amount of rhubarb in the original recipe is 3 1/2 cups. Using what you know of whole numbers and what you know of fractions explain how you could triple tha
A taxi charges a flat fee of 4.00 plus 2.25 per mile how much will it cost to go 8.7 miles
What is the quotient of 43 divided by 3
what is 5.197 rounded to the nearest tenth
8 less than 5 times d
The amount of rhubarb in the original recipe is 3 1/2 cups. Using what you know of whole numbers and what you know of fractions explain how you could triple tha