Respuesta :

Answer:

$2.20 per gallon.

Step-by-step explanation:

That is 33/15 = $2.20 per gallon.

Answer:

Step-by-step explanation:

Price per gallon = Total price of 15 gallons ÷  15 gallons

                         = 33 ÷ 15

                          = $ 2.20