Janie bought 3 apples and 9 bananas. Each apple costs $0.30, and each banana costs $0.90. Enter an expression representing the total cost. NEED ANSWER ASAP PLEASE

Respuesta :

Answer:

0.3a + 0.9b

Step-by-step explanation:

1 apple = $0.3

1 banana = $0.9

a apples = $0.3 * a

b bananas = $0.9 * b

total cost = 0.3a + 0.9b