vanessakessay02
vanessakessay02 vanessakessay02
  • 20-08-2020
  • Mathematics
contestada

The school ski club went on a ski trip. The ski changed the group $1120 for 32 lift tickets. How much was each ticket?​

Respuesta :

omphilekr14 omphilekr14
  • 20-08-2020

Answer:

$35 per ticket

Step-by-step explanation:

1120 divided by 32 is 35, I used a calculator. If you divide the cost by the quantity you will get the cost for one quantity

Answer Link

Otras preguntas

Which is an important civil right that people living in U.S. territories do not have? A. attending U.S. colleges and universities B. electing the U.S. president
What two numbers can be used in place of the? To make the statement true. I?I =8/9
true or false, in feudal society, loyalty to ones lord was the chief virtue
A dishwasher uses 65 gallons of water to wash 5 loads of dishes. How many gallons of water would be used to wash 12 loads?
What happens during photosynthesis
What are the strengths and weaknesses of Abraham lincoln?
The Hershey-Chase experiment proved that DNA was the hereditary material because (1 point) radioactive phosphorus in viral proteins was shown not to enter bact
Please help me solve this!
7L would approximately equal how many gallons?
It is possible for a resource to be scarce in one part of the world and plentiful in another. T. F.