gabriellaeromero03
gabriellaeromero03 gabriellaeromero03
  • 21-08-2020
  • Mathematics
contestada

Alfie is buying some meat for pizza toppings. Pepperoni costs $3.50 per 100 grams and Parma ham costs $6.50 per 100g. He wants to spend $25 in total.

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 27-08-2020

Answer:

Cost of meat = $15

Step-by-step explanation:

Given:

Pepperoni costs = $3.50

Parma ham costs = $6.50

Total spend = $25

Find:

Cost of meat

Computation:

Cost of meat = Total spend - Pepperoni costs - Parma ham costs

Cost of meat = $25 - $6.50 - $3.50

Cost of meat = $15

Answer Link

Otras preguntas

the measures of an exterior angle and the adjacent interior angle add p to 360 because they form a linear plane?
What kind of organic compound is oxybenzone?
what is alloys? write the composition of bronze and brass
Why does the world fight over things constantly?
Consider the following system of equations. Y=3x-7 Y-3x=5 What can you conclude about the system of equations? The system if equations is inconsistent. The syst
4y-12x+8=0; Solve for y
What do you mean by ; "And shining morning face ,creeping like snail unwillingly to school"
Ions are electrically charged particles that are formed when certain compounds are dissolved in water. These solutions will conduct electricity. The Swedish sc
Do you add them both together or multiply or do u put an equal sign between them? what is the sum of [tex] \frac{-x+7}{2x+4} [/tex] and[tex] \frac{2x+5}{2x+4} [
How do us measure volume in science e.g if something is 14ml What is that in cm3 thanks