Wellsa88 Wellsa88
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

Which store has the better buy? 6 cans for $5 or 8 cans $9

Respuesta :

pariskaris31
pariskaris31 pariskaris31
  • 16-09-2020

Answer:

8 cans for $9

Step-by-step explanation:

Answer Link
adriannawishom116 adriannawishom116
  • 16-09-2020

Answer:

6 cans for $5

Step-by-step explanation:

5÷6=.83 making it 83 cents a can

9÷8=1.13 making it $1.13 a can

Answer Link

Otras preguntas

Ellen drove 357.9 miles. Her car gets about 21 miles per gallon. Which is the best estimate of how many gallons of gas Ellen used?
describe three different methods you could use to graph the equation 5x+3y = 12
why did so many banks fail at the onset of the Great Depression
Greg is designing the clock face for a homemade clock. Using the center of the clock face as the origin, he places the label 12 at the point (0, 5). At what poi
What event led to the ratification of the Adams-Onís Treaty?
Austria is famous for its banks, watches, and other precious devices. True or False
can someone please give me an example showing my work by multiplying $199.99 X 8.25%
Why did the Bonus Army march on Washington, D.C.?
How do you find the product of -9over5 times 5over 3? please help.
Solve using the substitution method Y+2x=7 14-4x=2y A the solution is (1,5) B the solution is (21,0) C there an infinite number of solutions D there is no so