25dramos
25dramos 25dramos
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

A bag of pecans costs $3.84. If
each bag contains 40 pecans,
how much would one pecan cost?

Respuesta :

sophiarenelus2006 sophiarenelus2006
  • 16-09-2020

Answer:

0.096 but since its money, it would be about 10 cents.

Step-by-step explanation:

to get the price for one pecan you would have to divide

3.84 by 40 just like you would have to divide 40 by 40 to get 1 pecan.

Answer Link

Otras preguntas

The region that includes florida american indians
Acceleration of an object depends on its mass and applied force
Is 36.948516 closer to 36.9 or 37
What is the density of a 49.8 g piece of pumice that has the volume of 83 cm^3?
type the number of square inches in a square foot.
Identify the parts of the wave below. Please help! I need it quite soon!
Chavez fought on the behalf of who? 1-women laundress workers 2-migrant farm workers 3-Native American Tribes 4-African American children
Jack tries to place magnets on the door of his refrigerator. He observes that the magnets don’t stick. He guesses that the door of the refrigerator is made of a
Which one of the following best defines a network client
How do I do this someone ????